Určování definičních oborů funkcí
                                                                                                                                        Zpět příprava na VŠ
Elementární funkce - to jsou ty základní, jejich definiční obor většinou znáte, ale nikoho to moc nezajímá.

 

Složené funkce - tady je to už zajímavější, ale taky složitější. Učitelé matematiky si v nich většinou libují (mohu potvrdit) a většina studentů je nesnáší (nechápu proč) .

 

Na co si dávat pozor - pozor si musíte dávat na spoustu věcí, život není peříčko a po světě běhá dost lidí, kteří Vás mohou totálně zdeptat. Když k tomu přidáme přírodní katastrofy a situaci na našich silnicích, váš učitel matematiky a neznámá ve jmenovateli jsou proti tomu naprosto neškodné věci. Abych to zkrátila (nemám teď zrovna na mysli krácení zlomků) se životem vám neporadím, ale na co dát bacha v souvislosti s definičními obory funkcí se pokusím vysvětlit. Na rozdíl od života zde platí přesná pravidla, není jich mnoho, tak si je prosím zapište za uši.
 

 

Používané matematické postupy - samozřejmě jen ty obtížnější, předpokládám, že chcete-li určovat definiční funkce, umíte sčítat, odečítat, násobit, dělit atd.

 

Příklady k procvičení: vybrané příklady patří mezi ty obtížnější, všechny  jsou řešené, snad  správně. Tento stručný přehled nenahrazuje sbírku příkladů. Chcete-li danou problematiku zvládnout, je třeba si některou sbírku pořídit a počítat a počítat a počítat. Sbírek na trhu je celá řada, lze si koupit i sbírku příkladů pro přípravu na přijímačky na VŠ.